openSUSE a ARM

Nedávno mě Jiří Větvička požádal na irc abych svůj blogpost přeložil do češtiny a psal trochu i česky a více myslel na naší lokální československou komunitu. Tak pro ty, pro které je angličtina překážkou bych rád napsal pár slov o podle mne nejzajímavějším projektu na Hack Week – znovuoživení ARM portu.

Začal bych tím, co to vlastně ten ARM je a k čemu je dobrý ARM port. ARM je architektura procesorů, která se hojně používá například ve smartphonech nebo tabletech. Oproti běžné architektuře x86 tyto procesory typicky málo žerou a zbytečně netopí. ARMy se těší stále větší a větší oblibě a už existují i náhrady desktopů založené na ARM procesorech, či netbooky. Takový stroj se může hodit i jako náhrada videa nebo multimediální centrum.

Tento projekt se poprvé uskotečnil před dvěma lety během Google Summer of Code projektu, kdy se jednomu studentovy podařilo v openSUSE Build Service zkompilovat základní systém pro ARM. Bohužel na to byl ale tehdy sám a tak projekt postupně umřel. Na letošní openSUSE Conferenci se ale sešlo několik lidí, co mají rádi své ARM zařízení a trápí je, že na nich nemohou používat své oblíbené distro. Dohodli se a ARM projekt znovu ožívá a během následujího Hack Weeku se na něm bude intenzivně pracovat. Takže se můžete začít těšit a případně se i zapojit. IRC kanál #opensuse-arm už zase žije 😉