Jaká byla openSUSE 13.1 release párty?

Minulý týden v pátek se v Pražské pobočce SUSE odehrála openSUSE 13.1 release party. Pokud patříte k těm, kteří z nějakého důvodu nemohli dorazit, rád se s vámi podělím o nějaký stručný přehled toho, co se na párty dělo.

openSUSE 13.1 pártyJako obvykle byl k dispozici na hraní náš velký touchscreen který znáte z různých akcí. Tentokrát s nainstalovanou 13.1 a s Enlightementem. V něm byl spuštěn Firefox a v něm byl otevřen návrh na nové workflow ve Factory. Lidi se nás na něj ptali a my jim vysvětlovali o co půjde. Pokud nesledujete factory mailing listy, tak ve stručnosti o co jde…

Nová a lepší Factory

Factory je naše vývojová verze. Zde se odehrává všechno zajímavé a z Factory se stabilizací tvoří release. Máme ale spousty uživatelů kterým stabilní release nestačí a chtějí něco trochu víc bleeding edge. Workaround je Tumbleweed. Workaround toho, že v současném stavu Factory je trochu víc bleeding než edge. Smyslem nových návrhů pro Factory je to změnit a Factory stabilizovat. Tumbleweed je super, ale pokud by se nám povedlo dosáhnout stability a spolehlivosti Tumbleweedu ve Factory, tak by to bylo pro všechny lepší. Factory má přeci jen víc přispěvatelů než Tumbleweed, ušetřila by se duplikace práce a navíc by nám víc lidí testovalo příští openSUSE release. Tolik tedy plány týkající se Factory.

YaST

Další částí release párty byla přednáška o YaSTu. Po svém přepisu do ruby se snaží stále více a více otevírat komunitě a jsou v plánu i nějaké změny v instaleru. Co se otvírání týče, veškeré zdrojáky jsou na githubu, existuje veřejný irc kanál #yast na freenode a dokumentace se stále zlepšuje. Sice není pořád ještě úplná, ale pokud vám v ní něco chybí, ptejte se a většinou odpověď poté skončí i v dokumentaci. Jinak ač YaST přepsaný do ruby funguje dobře, najde se v něm ještě pořád dost míst, kde by nějaké to uhlazení a pročistění neuškodilo. Pokud chcete mít commit v YaSTu, tak neváhejte procházet zdrojáky a opravovat věci které se dají v ruby dělat lépe než jak je automatický YCP->ruby konvertor napsal 🙂 Co se změn v instalátoru týče, plán je upravit ho tak, abyste si mohli YaSTem nainstalovat systém ve kterém už nebude YaST. Například na serverech YaST a ruby nemusíte úplně potřebovat. A co pro to bude potřeba? Přesunout kroky co se teď dějí až po prvním rebootu do jiné fáze instalace, někam dřív…

LibreOffice

Měli jsme ještě jednu přednášku a ta byla o LibreOffice. Ten se stále zlepšuje a zlepšuje, zvládá otvírat stále víc a víc dokumentů vytvořených konkurenčním kancelářským balíkem a postupně posunuje i vývoj otevřených formátů kupředu. Byly i pokusy s web verzí či s Android verzí ale zatím nejsou úplně připravené pro běžného uživatele.

Závěr

Mezi přednáškami jsme si povídali, po přednáškách taky, mezi tématy nechyběl Enlightment, Raspberry Pi, ARMy, samozřejmě nová Factory či zmiňovaný YaST a LibreOffice. Když bylo pozdě, zabalili jsme to v SUSE a přesunuli se dál do hospody, kde nás pár setrvalo do pozdních nočních hodin a poté jsme se rozešli domů…